Art is Reality


Varga Rita videó-munkáiról

Varga Rita művészetében az elmúlt néhány évben egyre hangsúlyosabb szerepet kapott a videó, a videó-alapú képalkotói eljárásmód. Jóllehet már egyes korábbi munkái során is használt kamerát, ezek többnyire egy-egy akció dokumentálására szorítkoztak. Ilyennek lehet tekinteni a dunaújvárosi Transzport c. munkáját, amikor is közel egy órányi performanszt rögzített, de ebbe a sorba illeszkednek a Terror baby sorozatból a babák különféle megsemmisüléséről – robbanás, elégés, vízbeesés – számot adó, gag-szerű felvételek is. A művészt régóta izgatják a különféle technikai médiumokban rejlő kifejezésbeli lehetőségek: fotósorozatai, vagy éppen a zenei-vizuál és live act területén tett kalandozásai jól mutatják ezt a fajta mediális érzékenységét. Ugyanakkor a mediális tapasztalat, a média által kialakított hiperrealitás-élmény jelenik meg a Malina Hedvig történetét feldolgozó festmény-sorozatában; a számára médiaeseményként megélt történéseket bontja elemeire, s helyezi festői megfigyeléseinek terepére.

kiállítási enteriőr - At Home Gallery, Somorja, 2011
Az itt kiállításra kerülő videó-munkák, bár eredetileg az Ophélia sorozat részeként születtek - melyekhez eredendően festmények, fotóművek is tartoznak -, önálló sorozatnak, autonóm műveknek tekinthetőek. A szerzőt már régóta foglalkoztatja az önábrázolás problémaköre, saját identitásának, világban való létezésének egzisztenciális kérdései. Nem pusztán a művész társadalmi szerepének relativizmusa, alkotói kiszolgáltatottsága jelenti ennek a konfliktusnak a sarokkövét, hanem a képzőművészeti szféra társadalmi elfogadottságáért, a vizuális kultúra néha nyomasztó nivellálódásával vívott küzdelme az, ami a művész mindennapi létmódját övezi. Varga Rita sajátos stratégiát és beszédmódot alakított ki; film-alapú munkáiban az Ophélia-motívumot felhasználva olyan identitást kölcsönöz magának, mely által kívül helyezi önmagát a valóság pillanatnyi, talmi szférájából. A művészt egy álomszerű vízió főszereplőjeként látjuk, aki e sorozatban videó-performanszokat, videóblog-szerű dokumentációkat, klipszerűen összevágott cselekmény-töredékeket kapcsol egymásba. Az installáció a párhuzamos vetítések következtében egyfelől a valóság fragmentáltságát tükrözi, másfelől a lehetséges nézői-értelmezői pozíciókat is erősíti. Olyan olvasatokat, ahol az eltérő tapasztalatok, ikonográfiai tudásszintek szerint más- és más jelentéstartományokra erősíthetnek rá.

Andrási Edit így ír erről Varga Rita Ophélia sorozatával foglalkozó írásában:

Ophélia stills (2009)
„Varga Rita száz évvel késõbb életre kelti és szubverzív módon használja az Ophélia témát; a brazil szappanoperáknak és a posztmodern appropriációs módszereknek megfelelően átírja a történetet: (élet)mentő övet kínál Ophéliának, azaz elveti az öndestruktív, önfeláldozó női ideált és az áldozat szerepét akkor, amikor a társadalmi értékrendben kezd visszatérni a csak a családért élő, s azért saját karrierjét feláldozó családanya és feleség apoteózisa, illetve másik oldalról beáramlott a szingli-jelenség. Varga Rita a 21. század elején mint energikus, fitt nő kezébe veszi a saját sorsát és festőként felforgatja a női szerepmodellek reprezentációs kliséit azáltal, hogy beléjük bújik és átrendezi őket. Cindy Sherman filmstilljeivel és művészettörténeti nőalakjaival ellentétben nemcsak felmutatja ezeket a patenteket eszméltetés, ráébresztés céljából, hanem mintegy alternatívát, helyreigazítást is kínál – de nem a hetvenes évek nemzetközi nőművészeinek harcos dühével, nem is a reprezentációs sémákat boncolgató nyolcvanas-kilencvenes évekbeli posztstrukturalista generáció moralizáló, ítélkező, kissé görcsös attitűdjével, hanem játékosan, lazán, humorosan. Gesztusával, a történet átírásával a nőnek, a nőiségnek mint alárendelt, objektivált, azaz tárgyként kezelt halott-képnek a kulturális konstrukcióját eliminálja valamely független én-kép megteremtése és szubjektum pozíció létrehozása érdekében.”*

Overwrite / Felülírva (2010-2012)
A műben éppen az Ophélia-motívum kapcsán válik hangsúlyos elemmé a víz; a hajdani Tito-i katonai bázis vizében, a debreceni uszodában lebegő kosztümös alak, a medencében esetlenül lépkedő nő, a víz alá csobbanó, úszó-figura, a tengerpart hullámzása, a hullámok keltette moraj, a lassított felvételen felénk köpött vízsugár kollázs-szerűen alkotja újra Hamlet tragikus sorsú kedvesét. Az azonosulásra választott képmás előre vetített tragikumától a művész sajátos aktussal, a felülírás gesztusával igyekszik megszabadulni. A vetítővásznakra fújt szövegek – mint az alkotó sajátos statement-je – határozottan jelenítik meg a művész emancipatorikus szándékát, melyekben fentiek szerint nem csak a saját státuszáért folyó küzdelmét, de legalább ennyiben a művészeti szcénáért érzett felelősségét is megfogalmazza. Varga Rita számára már régóta nem létezik határ a valóság és az esztétikai-művészeti szféra között, a valóságot mint művész, a művészetet pedig valóságként éli meg. Egy olyan női tekintet köszön vissza munkáiról, mely képes ezt a kettősséget egyben láttatni, s megpróbálja az ebből adódó konfliktusokat a maga rendjében kezelni. Ez az aktivista habitus jellemzi Varga Rita munkáit, ahol nem meglepő, hogy nőiségét a mű integráns alkotóelemének látjuk. Ennek köszönhető, hogy munkái egy igen kifinomult, érzékeny hangon szólalnak meg, melynek médiumait ugyanezzel az érzékenységgel válogatja, váltogatja.

__________________
 A fotók Varga Rita 1+1 c. kiállításán készültek; At Home Galéria, Somorja, 2011. október 27- december 31.
Közreműködött Németh Krisztián. 

* Andrási Edit: Haláli nők. Varga Rita kiállításairól. Magyar Építőművészet. 11.sz.

magánmitológia, szubjektív historizmus – Herman Levente és Sarkantyú Illés kiállítása Pécsett



Ugyanazon a napon zárt és nyílt Herman Levente, valamint Sarkantyu Illés kiállítása. Míg előbbi, a „Zónák”* a Zsolnay Negyed m21 kiállítótereiben, utóbbi, a „Mihály” címet viselő tárlat a Vasváry Ház alkalmi kiállítóhelyiségében. A Zónákat a Várfok Galéria és az éppen a hetekben szervezetileg is a Zsolnayba olvadó Pécsi Galéria együttműködése hozta Pécsre, Sarkantyu Illés a Közelítés vendégeként mutatta be a tavaly a budapesti Francia Intézetben megrendezett tárlatának anyagát.


A két kiállítást nem csak az a laza tematikai szál köti össze, hogy mindkettőben militáns tartalmak is megjelennek; Sarkantyu Illés fotói egy katona történetét építik újra egy megtalált családi fotó alapján, Herman Levente képein önálló sorozatként tematizálódnak egy elképzelt hadsereg karakterei. Lévén, hogy a két kiállítás festészeti, ill. fotográfiai alapú, talán nem véletlen, hogy posztmediális szempontból viszonyítható egymáshoz.
A két kiállítás ugyanis sajátos lenyomatát adja annak a gondolkodásformának, ahogyan e hagyományos kifejezésformákban a szerzők tudatosan aknázzák ki, bővítik az általuk használt médiumokban rejlő játékteret.
Zóna 13- Emma (2009)

Herman Levente hosszú évek óta megszállottja annak a történet-elbeszélésnek, melynek kánonját Andrej Tarkovszkij eszkatologikus víziójából építi tovább. A művész egy posztmediális magánmitológiát épít, egy látomás-szerű disztópiát, ahol a civilizációt a természeti katasztrófák és az emberi felelőtlenség együttes következményei pusztítják.
Ilyen, a magánmitológiából származtatható ikonográfiának tekinthető mások mellett a kalotaszegi szőttes, a saját gyerekkort idéző kígyós-doboz játék, vagy éppen a saját gyermek születésére reflektáló cumis-festmények. Ezek a visszatérő, intratextuális motívumok – bögre, pityóka, cumisüveg - nem csak összekötik az elbeszélés egyes képi elemeit, de egy határozott, szubjektív létélményt is fixálnak, miként a művész identitásának fragmentumaiként jelennek meg, ahogyan észlelhetővé, objektívvé teszi önnön jelenlétét saját festői világában.


Andrej pityókái - Viadukt (2010)
A művész egyébként is igen kifinomult intertextusokkal operál, ahogyan különböző történeti korok elbeszéléseiből idéz. Ezek a társadalomtörténetileg, kulturális szimbólumokként hangsúlyozott idézetek a tárgyi-hagyomány ikonszerű – valójában indexikus – átiratai. A művész a kollektív emlékezet rituális eszközökkel történő stimulálására törekszik a közös ikonográfiai tudáskészlet fel- és megidézésével. Sajátos poszturbánus tájak tárulnak fel, ahol a valamikori indusztriális társadalom romjai az eszkatologikus, a végső dolgok utáni időben merevednek ki. A festmények egy jelentős részén a zöld szín, mint layer uralkodik; ez egyszersmind az elektromos fény, a korai monitorok színvilágát idézi fel, vagy éppen az óceán által elnyelt szárazföld, az elsüllyedt Atlantisz metaforájaként ad jelentéstöbbletet a civilizáció végének posztapokaliptikus víziójához.

A festmények idézetei olykor mottószerű paratextusok, mint pl. a barokk portréfestészet tematikai adaptációi. Itt a művész a test eliminálásával egy szintén kiérlelt, reduktív festői eljárásmódot alkalmaz, mely megint csak mint stílusidézet – deriválva, átalakítva az eredeti motívumokat - , hipertextusként is értelmezhető. A művész ugyanakkor játszik a nézővel, e stílusidézetek megjelenítése igen változatos: hol erőteljesen expresszív eljárásmódok jelennek meg a vásznon, hol a posztfotografikus festői látásmódnak enged teret. Gyakoriak a vázlatszerű megfogalmazások, melyek néhol igen kidolgozottan – mint pl. Iván-szőnyegeinek textúrájában, vagy a magánhadsereg szereplőinek mimikai megformáltságában érhetőek tetten. Máshol viszont csak sejtet, képei a befejezetlenség látszatával a nézőt nagyon is tudatosan az egyes vizuális narratívák továbbgondolására ösztökélik.
Herman Levente festményei ebben a teljességben most szerepeltek először együtt ezen, az eddigi munkásságát átfogó kiállításon.

* * * 

Sarkantyu Illés is magánmitológiát épít, az ő sajátos, szubjektív historikus elbeszélésmódja az elveszített, sosemvolt apa történetét teremti meg. Egy, a családi fotóalbumban talált, kopott, fekete-fehér katona-fotó a kiindulási alapja, melyet szinte tudományos módszerekkel analizál. Vizsgálata nem pusztán a fotó részleteinek minél aprólékosabb, szinte mikroszkopikus letapogatására irányul, vagy éppen a kép belső szerkezetének elemzésére, hanem éppenséggel a fotó egyes részleteinek újraalkotására.

Rezi hadgyakorlótelep. Szabadtéri mozi (Rezi, 2011)
E nagyításain szinte kriminológiai alapossággal tárja fel és dokumentálja újra az egyes esemény-részleteket, mint a cigarettásdoboz a zsebben, a bakancs, a sisak, a felsőkar, etc. Ám a művész nem éri be csak a puszta látvány rekonstruálásával; helyszíni szemlét tart, a magára hagyott, pusztuló laktanyát dokumentálja, az idő múlásának folyamatát, mely már-már fluxus-szerű, s az ökológiai folyamatművészet irányában nyit meg további értelmezési kontextusokat.


 Testrészek. Törzs (Paris, 2010)

A művész itt egy ősi, misztikus-rituális gyakorlatot követ, ahogyan a képi-referens, a fotó-más, az újraalkotott képfragmentumok által kísérli meg feltámasztani, megteremteni az apa imágóját, betölteni annak hiányát. Sarkantyu Illés igen érzéki látásmódról tesz tanúbizonyságot; nem is annyira azáltal, ahogyan az egyes nagyítások szinte festőivé teszik a megfigyeléseit, s nem csak azáltal, ahogyan a testrészletek révén valamiféle gender-fogalmat csempész mondandójába, s nem is csak a saját sors, az apa nélküli életút nyílt vállalásával. Fotós látásmódjának szenzualitása sokkal inkább módszerességében, a fotográfia lehetőségének tudatos kihasználásában, a konceptuálisan felépített narratívában érhető tetten. A képek primér esztétikája „csupán” ebbéli felkészültségét hitelesíti.
A művész ugyanakkor valós kataklizmákat is megjelenít a tárlaton; egy videó-riportban a hajdani katonatárs arról mesél, ahogyan az egyik kiskatona főbe lőtte magát. A szétfröccsenő koponyadarabokat – megint csak mint egy woodoo szertartás kellékeit – hosszú ideig őrizték a bajtársak… A két történet itt összemosódik; a nem kellőképpen odafigyelők számára e tragédia a művész édesapjának történetével olvad össze…


A két kiállítás, bár két, igen eltérő karaktert jelenít meg az artwordből, jól szemlélteti azt a fajta médiatudatosságot, mely a kortárs vizuális kultúra és a vizuális művészetekben tetten érhető, s a legújabb generációkban már nem újdonságként, hanem adottságként van jelen...

__________________________
 * A "Zónák"-at május elsejéig, az Első Zsolnay Fesztivál idejére meghosszabbították...


__________________________

A Pécsi Galéria egyik utolsó kiállítása, valamint a Közelítés Művészeti Egyesület tárlata kapcsán másról is lehetne, sőt, kellene beszélni – arról az áldatlan helyzetről, ahogyan, és amilyen körülmények között e két szervezet működik. Ám ez most más lapra tartozik…